Nadpřirozeno ve filmu 1

21. prosince 2011 v 18:31 | Valentis |  umělcovo dílo
Trochu si tu rozeberu něco, co pak dám do svojí absolutorní práce.

Mystično ve filmu se může objevit v mnoha podobách. Někde je to událost nebo součást děje, někde zase z filmu člověk dostává náladu mystična, což znamená, že příběh může být sebe normálnější, ale je tak vystavěný, až se nám zdá, že je v tom něco nadpřirozeného. Jako ve filmu Magnolia, kde pršely žáby. Jistě, má to své racionální vysvětlení. Ale zrovna v ten moment se to jeví hodně neskutečně.

Do mystična, nadpřirozena, se dá zařadit hodně věcí. Schopnosti, rytuály, způsob komunikace mezi postavami, postavy samotné nebo také jen nálada z nich, předměty, místa, neznámo.

Mystická nálada se dá navodit určitě hudbou, stylizací obrazu, záměrným zakrytím části výhledu, potemnělou atmosférou, mlhou, pomalou jízdou kamery, zpomalený záběr, samozřejmě kombinacemi. Nevím, jak by to vypadalo, když bych všechny tyto prvky dal dohromady, asi by se muselo s citem, ale určitě by se z toho dostala pěkná ujetina. A o to mnohdy jde.

Trochu mě štvě, že v nových seriálech a filmech s upíry s mystikou moc nepracují, minimálně, spíš se opírají do krve, rychlosti a šoku z toho, co vidíme. V prvních dílech Vampire Diaries se s mystikou snažili pracovat, a teď? ani prd.

Kde se mi extravagance upírů líbí, je Interview s upírem. A ano, mají mystickou povahu. V pokoji, kde interview probíhá, se napětí dá krájet. Hudba staví atmosféru nádherně a občasný delší záběr na výrazy herců taky.

Jakýkoliv komentář a názor na nadpřirozeno/mystično ve filmu, mi jedině pomůže :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama